Friday, April 25, 2025

Trumpi-Putini "läbirääkimised"

- Miks ja millise plaaniga Putin üldse Trumpiga ja USA eriesindaja Witkoffiga läbi räägib?

Alustuseks selline pisike detail – miks on valitud läbirääkijaks Witkoff – see on üks osa vastastikusest psühholoogilise manipuleerise mängust. Putin külvab Trumpi üle meelitustega, sh portreega, Trumpi meeskond saadab Putini juurde sama pikkuse ja vanusega mehe, kellega Putin peaks ennast mugavalt tundma.

Putini jaoks on läbirääkimised USA’ga eesmärk omaette ning Ukraina on siinkohal ainult instrumentaalse väärtusega. Trump vähemalt näiliselt üritab probleemi lahendada, lõpetada see protsess nö võitjana ja hakata tegelema uute asjadega. Putini jaoks on aga oluline protsessi lõpmatult venitada, esitades üha uusi ja teadlikult mittetäidetavaid tingimusi – see on tema võimalus rahuldada oma ego, olla Suurte Meeste liigas. Sõda on tema jaoks see vahend, muid instrumente ta kas ei tunne või ei taha tunda.

- Rindel on 700 000 Vene sõdurit, kes saavad palka 2000 eurot kuus, mis on neljakordne summa võrreldes keskmise palgaga neis regioonides, kust sõdurid peamiselt pärit. 800 000 venelast on rindel surnud või vigastatud, nende eest on režiim peredele maksnud 80 000 eurot hukkunu eest. Milline on võimaliku rahuplaani suhtes Vene ühiskonna ootus? Ja kuivõrd Putini enda kujundatud ühsikonna ootus ja meelsus tema valikuid rahukõnelustel mõjutab?

Nii ja naa. Ühest küljest on rahvas valmis sõjaga leppima seni kuni selle eest hästi makstakse – selles mõttes võib väita, et kogu vene rahvas on palgaarmee rollis. Aga teisest küljest on ka selles ühiskonnas näha väsimust sõjast, nad sooviks selle lõppemist Venemaale kasulikel tingimustel. Seda väsimust on näha nii küsitlustest kui ka nt sellest, et kõikvõiamlikud kampaaniad, mille käigus ka sealpool piiri kogutakse vahendeid rinde heaks, punutakse varjevõrke ja tehakse kaevikuküünlaid – need kampaaniad kulgevad üha vaevalisemalt, vajavad rohkem tagantpiitsutamist.

Kui kaugel on USA pakutud diil Venemaa nõudmistest? Sündis see USa pakkumine ju peale Steve Witkoffi mitut kohtumist Putiniga?

Donald Trump ise peegeldab viimast infot, mis temani on jõudnud ning ilmselt tema kõrvadesse jõuab pigem vene poole agenda kui muu. Peale kõige muu on üks tema tegevusloogika olla siiamaani anti-Biden, oma enamikes sammudes ta üritab rõhutada, et teeb kõike teistmoodi, kui isegi mitte vastupidi. Kui eelmine president pidas vajalikuks toetada Ukrainat – ebalevalt, ent siiski – siis püüab Trump asju lahendada teisiti

- Kremli pressiesindaja Dmiri Peskov ütles kolmapäeval Prantsusmaa väljaandes Le Point avaldatud intervjuus, et sõda lõppek skohe,  kui Donetsk, Luhansk, Zaporižzja ja Hersoni tunnustatakse täielikult Venemaa osana, Ukraina kuulutatakse neutraalseks ja Lääne sõjaline toetus Ukrainale lõppeb. Kas siit võib lugeda välja, et Putini režiim on loobunud nõudmast Ukraina denatsifitseerimist ja režiimi vahetust Ukrainas, ning et Putini režiim on loobunud nõudmisest, et NATO peab relvastuse ja õppustega taganema 1997. aasta eelsele joonele?

See, et Venemaa hetkel ei räägi nendest tingimustest, ei tähenda, nagu nad olek sellest loobunud. NATO tõrjumine on oma olemuselt lihtsalt hierarhias kõrgemal olev punkt, millega tegeletakse järgmiseks, kui Ukraina küsimus peaks saama lahendatd

Mis aga puudutab nende viie, mitte nelja Ukraina piirkonna tunnustamist Venemaa osaks ja NATO’sse pürgimise loobumisest, siis selle saavutamiseks peaks Ukraina sisuliselt kapituleeruma, tühistama ja ümber kirjutama oma põhiseaduse ning sisuliselt lakkama selle riigina olemast. Peale taoliste tingimuste täitmist võib sisuliselt rääkida Kremli täielikust võidust, mis aga omakorda oleks stardipakk järgmiste nõudmiste ja sõdade teel

- Mida ja kuidas räägitakse ja arutletakse Venemaal, mis järgneb Ukrainagaga vaherahu saavutamisele või konflikti külmutamisele? Meil siin NATO idatiiva kaitsevägede juhid on hoiatanud, et sõjategevuse lõpetamisest kulub vaid mõni aasta, kuni Venemaa on sõjaliselt valmis ja võib katsetada mõnd NATO idadiiva riiki rünnates NATO ühtsust. Milliseid narratiive Venemaa ise oma järgmiste plaanide kohta levitab?

Arktika on järgmine suur tanner, kus proovitakse koos Hiinaga USA’d proovile panna – ega siis Donald Trumpi ideed Kanada ja Gröönimaa suhtes pole tühja koha pealt tekkinud

Küsijaks Arp Müller, intervjuud täies mahus kuuleb siit

No comments: