Saturday, November 23, 2013

Õnn ei ole saavutatav!„Inimesed ootavad terve nädala reedet, kogu aasta suve ning terve elu õnne.“ Sellise mõttetera tõi oma hiljutiselt Aafrika-reisilt üks tuttav. Ja ausõna, see on rohkemgi väärt kui albumitäis fantastilisi loodus- ja loomapilte.

Olen enda jaoks ammu selgeks mõelnud ühe väga lihtsa tõe. Õnn ei ole „saavutatav“. Paljud inimesed kipuvad end jaoks seadma mingeid verstaposte: „küll ma saan siis õnnelikuks, kui ...“ Nende kolme punkti kohale võite laduda lõputu hulga pisemaid ja suuremaid sündmusi alates abiellumisest kuni lahutuseni, suureks-saamisest ärakolimiseni. Või lausa lapsikuid, aga sedavõrd „asisemaid“ pidepunkte alates mootorratta ostust kuni päris-oma-maja valmimiseni. 

See on meie enda valik, kas me oleme õnnelikud või ootame õnne. 

Mis on elu mõte? Ülim eesmärk iga eraldivõetud inimese jaoks? Olla vaba ja õnnelik, tunda end hästi ja tegeleda sellega, mis meile meeldib. Sest kui sa ise oled õnnelik, siis kiirgad sa oma sisemist soojust ka oma lähedastele, oled meeldiv kaaslane ja partner ning ka sinu omaksed ja lähedased elavad sellevõrra paremini.

Me kas oleme õnnelikud siin ja praegu või pole seda kunagi. 

Alati on asjaolusid, mis justkui takistaks elamast täisväärtuslikku elu. Kuid on sinu enda valik, kas sa lased neil rikkuda oma õnnetunnet või mitte. Pannes end nö ooterežiimile, kulutame oma energia tühja, oleme rahulolematud, sest see nimetu miski pole ikka veel saabunud ja „no kaua võib oodata“. Ning kui lõpuks see miski käes on, siis ... see polegi nagu päris see ning me riputame oma ootused mingi järgmise pidepunkti külge. 

Kas meie sisemine õnn, rahulolu ja naeratusvalmidus saab siis rippuda mingitest välistest faktoritest? Nii ja naa, segavaid asjaolusid on alati, kuid siin on paljugi sinu enda teha.

Mõtle, missuguste inimestega sa ise tahaksid suhelda. Kas rõõmsameelsete, optimistlike ja tegusatega? Siis ole seda ka ise. Torssis põrnitsejaga suheldakse mõistagi ka, kuid kaas- ja kohusetundest.

Proovi end ümbritseda positiivsete inimestega. Vingatsid leiavad su niikuinii üles, kuid sea enda ja nende vahele tõke ja ära lase end kiskuda sellesse lootusetusse sohu. Nad ei taha, et sa aitaks nende probleemi lahendada, vaid et sa tunneksid end sama masendavalt kui nemad. Muretsemine, hädaldamine ja virisemine ei muuda midagi paremaks, ei lahenda olukorda, kuid kahjustavad nii vingujat kui tema ohvrit. 

Tegele nende asjadega, mis sulle tegelikult meeldivad. Ka kõige triviaalsem tegevus võib muutuda kunstiks, kui sa teed seda innustunult ja naudinguga. Muidugi, tüütud kohustused ja ebameeldivad ülesanded ei kao mitte kuhugi, kuid nad ei muutu sellest paremaks, kui sa neid tehes ohid.
Ole mõõdukalt egoistlik. Jaga parimaid hetki ja palu, emotsioone ja tundeid. Kuid ära kunagi arva, et sa suudad toita kogu maailma näljaseid ning anda endast tükike igaühele. 

Muidugi on igaühe jaoks õnne valem erinev. Kindlasti võib olla õnnelik ka end jäägitult allutades ja teistele pühendudes. Kuid otsusta ära, missugune sa tahad olla ja ole seda!

Ära lukusta end ootuse vanglasse, sellest on raske välja pääseda. Sa võid olla õnnelik ja vaba siin ja praegu, vaatamata materiaalsele olukorrale või tervisele, kohustuste koormale või kohutavale ülemusele.

Õnnelik olemine on sinu enda otsus. Minul on iga päev reede, kogu aasta suvi ja õnne ei pea ma ootama. Olen tänulik igapäevaste pisiasjade eest ja muuhulgas ka selle suurepärase Aafrika-reisi albumi üle :)

No comments: