Thursday, December 15, 2016

Riskid Venemaal, ettevõtluses ja mitte ainult


Kaubavahetus naabritega on ilmselt üks vanimaid ja loomulikumaid majandustegevuse vorme. Kuid nagu iga teise ettevõtlusega, kaasnevad sellega omad riskid, mis võivad olla nii universaalsed kui spetsiifilised.

Venemaaga äri ajamine on midagi, mis on meie vanema generatsiooni jaoks, eriti piiriäärsetel aladel, midagi nö kuldajaga seonduva müüdi sarnast. Kõik ju mäletavad, kuidas sai pärakäruga kurke Lenskasse viidud (tõlge noorematele: sõiduauto järelkäruga toonase Leningradi, nüüdse Peterburi tänavaturgudele) ja selle eest maju ehitatud. Halb uudis – see aeg on jäädavalt möödas.

Praeguse Venemaaga asju ajades tuleb arvestada vähemalt ühe põhimõttelise eripära ja viie riskiteguriga.

Venemaa jaoks allub majandus poliitikale

Venemaal allub majandus poliitikale. See on aksioom, mille te võite üritada vaidlustada, kuid see ei muuda ära pikaajalist üldistatud kogemust.

Jah, loomulikult on võimalik ka nö puhas majandus, kuid see jääb nö kotikaubanduse tasemele. Kui ülesandeks on minna sinna, osta kokku jaekaubandusest nipet-näpet ja see siin maha müüa, siis see õnnestub enamasti üsna hõlpsasti. Tõsi küll, ka siin on poliitilise olemusega tõkendid ja piirangud tollireeglite jne näol, kuid see on hõlpsasti arvestatav tegur.

Niipea aga kui asi puudutab juba investeeringut kohapealsesse tootmisse või kaubandusse, ehitusest rääkimata, kasvavad riskid ning on oht sattuda poliitiliselt tundlikesse huviväljadesse.

Jah, poliitika ja majandus on kõikjal seotud, kuid Venemaal domineerib poliitika majanduse üle. Läänes kasutatakse poliitilisi mehhanisme (seadusloomet) võrdsete tingimuste ja vaba turu loomiseks, Venemaal rahavoogude suunamiseks vajalike inimeste/struktuuride kätte. Mõlemal pool on erandeid, kuid see ei muuda ära üldist mustrit.

Viis riskitegurit

Äriline risk. See on mõistagi universaalse olemusega ning on üsna ühesugune nii Venemaal kui Vanuatul, Eestis kui Egiptuses. Seetõttu sellel pikemalt ei peatu.

Poliitiline risk. Rahvusvahelise isolatsiooni tingimuses olev Venemaa otsib nö streigimurdjaid. Igat investorit või muidu vähegi väärtuslikumat Lääne esindajat demonstreeritakse kodu- ja välispublikule: näete, need seal Läänes räägivad mingitest väärtustest, aga niipea kui on võimalik kasu teenida, on nad kohal nagu miškad. See tähendab näilikku ja näitlikku toetust Venemaal (kus tagaselja jääd sa alati kahtlaseks ja ärakasutatavaks) ning paraku ka poliitilist riski siinpool piiri (eriti kui sa juhtud ühele pildile ronima mõne Krõm-naš tüübiga).

See tähendab ka „administratiivse toetuse“ pakkumist igal sammul ehk siis kohalike võimuesindajate soovi sind esitleda enda edusammuna – eriti piiriäärsetele aladele on antud suunis meelitada kohale nii palju välisraha kui võimalik.

Julgeolekuline risk. Igat vähegi perspektiivsemat läänlast hakkavad jälgima sealsed organid. See on nende töö, ei midagi isiklikku – kellega sa kohtud ja mida räägid/küsid. Vaata eelmist punkti ning saad aru, et kohaliku administratsiooni käepigistusest sul tõenäoliselt pääsu pole. Igal administratsiooni väliskontaktil on aga oma kuraator, kas siis Venemaa välisministeeriumi kohaliku kontori esindaja või mõni muu huvitav tegelane. Uuritakse, et ega sina ei ürita kedagi värvata ja teisalt – ega järsku sind ei saa värvata.

See paraku tähendab ka samasuguse tähelepaneku alla sattumist siitpoolt. Et kellega sa seal lävid ning ega sulle ei tehtud lähenemiskatseid?

Korruptiivne risk. Venemaa majandusse ja üldisemasse asjaajamisse on korruptiivne komponent sügavale sisse kirjutatud. Tõenäoliselt ei pea väljast sissetulev ettevõtja kohe kellelegi ümbrikut sokutama. Oh ei – pigem tehakse sulle alguses mõni teene või ka mitu. Pakutakse soodsamalt rendipinda või mõnda muud kasulikku tehingut, mille juurde käib väike silmapilgutus stiilis: „Me oleme ju mõlemad normaalsed inimesed, peame üksteist toetama sõltumata suurest poliitikast.“

Tõsi küll, hiljem palutakse selle eest ka vastuteenet. Noh sa ju plaanid niikuinii kedagi kohalikku palgata – kohalikule administratsioonile lähedalseisva inimese töölevõtmine aga tundub ju mõistlik mõte, kas pole? Seeläbi oled sa aga juba astunud korruptsioonilõhnase sammu. Näiteid võiks tuua lademes, kuid tuleb mõista, et täiesti korruptsioonivabalt pole Venemaal asju võimalik pikalt ajada. Sektoriaalselt on pilt erinev, kõige hullemaks peetakse ehitust, siin loetakse „vasak-indeksi“ suuruseks kohati kuni 80-90%.

Kriminaalne risk. Ma ei pea siinkohal silmas ohtu sattuda röövlite või petiste ette – see on tõesti universaalse olemusega risk. Kuid Venemaal on oht ilma jääda tervest ettevõttest. On teada näiteid, kui ühel ja samal ettevõtjal on ära võetud kaks-kolm firmat, kuni ta tabab ära selle piiri, kustmaalt ta muutub „huvitavaks.“ Reiderlus on küll viimasel ajal vähenenud, kuid mitte kadunud.

Kui vaatad eelmisi punkte, siis toimib see tihtipeale läbi kõigi nende kulgeva ahela. Kontakt (poliitiliselt) olulise inimesega, julgeolekulise surve vähendamise soov, vajaliku inimese töölevõtmine ... ning ühel hetkel saad teada, et sinu ettevõte polegi enam sinu oma, vaid „üldkoosoleku otsusega“ üle läinud uuele omanikule. See on vaid üks näide võimalikest stsenaariumitest, nagu nt venivad kohtuprotsessid jne.

Kokkuvõtteks

Mõistagi ei tasu langeda paranoiasse. Iga tutvuse sobitaja pole FSB agent. Iga teene osutaja pole tingimata korruptsioonile ahvatleja. Iga tööle pakutav sugulane ei pruugi olla tulevane vaenulik ülevõtja.

Naabritega asjaajamine on loomulik ja kohati möödapääsmatu. Kuid kolme asja tasub meeles pidada. Väide „kõik teevad nii“ ei päde, seda kasutatakse tajuhäire tekitamiseks. Väide „normaalsed inimesed, aga halb võim“ ei päde, see peaks panema ohukella helisema – parimal juhul seda et teie vestluskaaslane on rumal. Kolmandaks – Venemaal on majandus allutatud poliitikale ja see pole tavaliselt teie kasuks kõnelev argument.

Riskide haldus algab nende teadvustamisest. Ja kaude/osaliselt kehtib kõik eeltoodu mitte ainult ettevõtluse osas, vaid sama hästi ka kohalike omavalitsuste, kolmanda sektori ja meedia tasandil Venemaaga asju ajades. Ilmselt on paljud meist/teist tajunud üllatusega vanade kontaktide ülessoojendamist ja uute tegevuskavade innukat pakkumist.
-------------
pilt võetud siit

No comments: