Tuesday, March 15, 2016

Süüria kübaratrikk


Vähemalt ühes tuleb Putinile tunnustust avaldada. Ta oskab oma samme niimoodi vormistada, et neist räägitakse. Enamasti üllatunult. See on see, mida üks autoritaarne liider peabki tegema.

„Väed tuleb Süüriast välja tuua, kuna ülesanne on täidetud“ No vaatame siis, mida saab lugeda täidetuks?

Süüria valitsuse kutsel mindi talle appi. Abi on osutatud? On. Saavutati Assadi režiimi püsimine? Seda küll, vähemalt mõneks ajaks. Ehkki küsimus ei ole Assadi isikus, Moskvale sobib iga liider, kes vajab püsimiseks Venemaa tuge.

Mindi terrorismi vastu võitlema. Võit on saavutatud? Ei ole. Aga eks see on ka selline ülesanne nagu „liikluskultuuri parendamine“ või „kliimamuutuste ohjeldamine“, kus peamine on protsess ise. Kahtlemata vajalik tegevus, kuid tulemuste üle pole kombeks nuriseda. Asjaolu, et võitluse käigus said pigem pihta muud Assadi vastased ja vähem DAESH võitlejad, on selle mätta otsast vaadatuna väheoluline.

Ametlikult mitte välja öeldud eesmärgiks oli enda murdmine suurte läbirääkimis-laudade taha. Eesmärk saavutati? Kahtlemata! Kasutatud võte ei kuulu küll kõige väärikamate hulka, aga sõjaka geopoliitilise koolkonna kohaselt tehti kõik õigesti. Demonstreeriti enda võimekust anda sõjalisi lööke kaugel enda piiridest väljapool – selles tõlgendusvõtmes kasutati parimat ja eesmärgipäraseimat vahendit.

Teiseks mitte-ametlikuks eesmärgiks oli siseriikliku vaimustuse ülespiitsutamine. Siin tuleb tunnistada täielist edu. Kusjuures nii sisse- kui väljaviimise juures. Mõlemal puhul leidus küll ka teisitimõtlejaid, kuid suures plaanis pole see oluline.

Pahatahtlikud hääled rääkisid, et Süüriasse tungimine aitas varjutada nn Novorossia-nimelisest projektist loobumist. Kaheldav väide, seda enam et õhus on oletus, et nüüd suunatakse vabanev ressurss uuesti Ukrainasse. Või siis hoopis Moldaaviasse. Või ... variante ju jagub.

Eriti kiuslikud kodanikud rääkisid sõjategevuse maksumusest. Mõned miljonid USD päevas pole kuigi märkimisväärne ühe suurima sõjalise eelarvega riigi jaoks ning väidetavalt olla Vene relvatööstus saavutatud mulje najal sõlminud ka tublisti uusi lepinguid.

Palju põnevam on see, et mis saab edasi. Lääne ühisrinde hoidmine Venemaa vastu suunatud sanktsioonide osas muutub tublisti raskemaks. Rubla kurss saab vähemalt lühiajalise positiivse tõuke. Nafta hind võib ka korraks hüpata, kuid mitte pikalt, sest selle kujunemise taga on teised ja pikemaajalised mõjurid.

Aga üldistatult – peamised lühiajalised eesmärgid on Kremli meeskonna vaatenurgast saavutatud. Maailm on jälle hakanud Venemaast rääkima. Ja seekord mitte kui vahetute naabrite ahistajast, vaid kui tegijast suurtes protsessides.

----

Muuseas, kui te arvate, et Putini sõnad vägede väljatoomise kohta tähendavad seda, et Vene sõjavägi Süüriast lahkub, siis te eksite. Mereline tugipunkt Tartus linnas ja lennubaas Latakia lähistel jäävad alles, rääkimata sõjalist kohalolekut kinnistavatest avalikest ja salajastest teenistujatest.

-----

pilt võetud siit

No comments: